Info o Praze

Hlavní město České Republiky je naší největší urbanistickou chloubou. V roce 1992 bylo celé historické jádro Prahy zapsáno do seznamu UNESCO.

 

 

 

 

 

 

Praha má přibližně 1.100 000 obyvatel a rozkládá se na rozloze 500 kilometrů čtverečních v nadmořské výšce 235 metrů. Její založení se datuje do 9. století, do období budování Pražského hradu.

Praha je rozdělena do desíti hlavních městských částí:

Praha 1 je centrální částí města, skládá se ze Starého města, Malé Strany a středověké židovské čtvrti Josefov. Dále se zde nalézájí Hradčany, Strahovský klášter, Nerudova ulice, Park Kampa, Karlův most, Staroměstské náměstí, Židovské muzeum a synagoga.
Praha 1 je také místem obchodů, divadel, galerií, restaurací, hospod, a různých klubů. Také tady najdete tichá zákoutí na břehu Vltavy a v úzkých uličkách Starého města.
Praha 2, 3, 5, 6 a 10 jsou residenčními oblastmi.
Na Praze 6 sídlí většina vládních organizací. Letiště Ruzyně se nachází v západním cípu Prahy 6.
Praha 7 v minulosti představovala průmyslovou část hlavního města. V současné době se mění v moderní centrum kanceláří a obchodu.
Praha 4, 8 a 9  jsou rozsáhlé obytné čtvrtě.


Praha představuje jedinečný komplex historických objektů, na samém vrcholku města leží Pražský hrad. Na Pražském hradě můžete najít celou škálu uměleckých slohů a směrů. Historické jádro města se rozkládá na obou březích řeky Vltavy a tvoří je 6 částí, tyto části byly kdysi samostatnými městy, v 18. století byly sjednoceny. Je to: Staré Město, Josefov (dochovaná část bývalého Židovského Města - nyní součást Starého Města), Nové Město, Malá Strana, Hradčany a Vyšehrad. V těchto částech města také můžete najít většinu památek, muzeí a galerií.

 

 

 

 

 

 

 

Nejzajímavější z Pražských památek

Pražský hrad (katedrála sv. Víta, Zlatá ulička, zahrady Pražského hradu) - Loreta - Strahovský klášter - Karlův most - Staroměstské a Václavské náměstí - Josefov (Židovské město) - vyhlídka z vysílače na Žižkově – Petřín, rozhledna, bludiště - Valdštejnská zahrada - Ledeburská a Malá pálffyovská zahrada -  Obecní dům - Vyšehrad - pražské ostrovy - Kampa (Lennonova zeď) - park na Letné, vyhlídka - ZOO - lesopark Stromovka - Trojský zámek.

 

Zábava a sport:

značené turistické cyklo trasy, Bazény: Letňany Lagoon, Lázně AXA, YMCA, Slavia Praha, Výstaviště, Podolí Tenis: sportovní centrum Čechie Karlín, areál Štvanice, areál Cibulka Sport: Pasáž u divadla, Sport centrum Duo, Hit fitness Flora, Bowling Ran Taneční kluby Radost FX, Roxy, Klub Lávka, Karlovy lázně, Malostranská beseda, Lucerna Music Bar, Club Duplex, Club Mecca, jazz club Železná, jazz club Agharta, jazz club Reduta. Multiplexy: Village Cinemas Anděl a Černý Most - Palác Cinemas Nový Smíchov, Slovanský dům, Hostivař a Letňany - Cinema City Zličín. Nákupy: Zlatý kříž (Václavské náměstí - Příkopy - Můstek - Národní třída) Obchodní domy (Kotva, Tesco, Bílá labuť, Krone) Obchodní centra (Pavilon, Černá růže, Myslbek) Nákupní centra (Nový Smíchov, Zlatý Anděl) Nákupní zóny (Nový Smíchov, Zlatý Anděl, Černý Most, Zličín, Letňany, Průhonice, Hostivař)

 

Historie Prahy

okolo 870 - založení Pražského Hradu

okolo 926 - založení rotundy, která je základem dnešní katedrály Sv. Víta

10. století - hrad Vyšehrad byl založen na protilehlém břehu Vltavy

973 biskupství

1085 Praha se stává královským městem – Vratislav I. je korunován králem

1172 dokončen druhý kamený most v Evropě ( Juditin most na místě dnešního Karlova mostu)

1344 pražské biskupství povýšeno na arcibiskupsví

1348 založena Karlova univerzita, první ve střední Evropě

1620 bitva na Bílé Hoře, české stavy byli poraženi a vláda rakouských Habsburků posílila

1918 vznik samostatného státu Československo, Praha se stává jeho hlavním městem

1939 –1945 okupace Německem

1948 komunisté získali absolutní moc

1989 sametová revoluce - nástup kapitalismu

1993 vznik samostatného státu Česká Republika, Praha je jeho hlavním městem

Více informací o Praze najdete zde.


.